W celu ułatwienia Wam doboru akcesoriów dla Waszych pupili przygotowaliśmy poradnik mierzenia. Jeśli jednak mielibyście kłopot z doborem – zapraszamy do kontaktu chętnie Wam doradzimy.
TABELE ROZMIARÓW
Wybierz typ akcesoriów z poniższej listy i rozwiń szczegóły
Jaki typ obroży będzie najlepszy dla Twojego psa? Czym się różni smycz miejska od przepinanej? Jak działają szelki guard?
Przygotowaliśmy dla Was poradnik o tym czym charakteryzują się poszczególne typy akcesoriów, dla kogo je polecamy, oraz czym się kierować przy wyborze. Mamy nadzieję, że pomogą rozwiać wątpliwości i dokonać najlepszego wyboru.
Obroża na klamrę jest najpopularniejszym typem obroży. Klasyczna obroża, z regulacją w zakresie rozmiarów podanych w tabeli. W naszych projektach używamy mrozoodpornych klamer, dlatego nie ma obawy, że w czasie zimowych szaleństw zapięcie zawiedzie i Wasz pupil oddali się bez kontroli. W obrożach w szerokości 3,7cm dodatkowo stosujemy dodatkowy D-ring do wpinania smyczy.
Klasyczne obroże zwykle zapinane są na dwa sposoby – zapięciem ze sprzączki regulującej szerokość obroży za pomocą oczek wykonanych w taśmie lub klamrą. Klamra gwarantuje szybsze zapinanie oraz rozpinanie obroży co znacznie ułatwia codziennie spacery z psem. Dodatkowo regulacja zastosowana w tym modelu umożliwia dokładniejsze dopasowanie obwodu obroży do szyi waszego pupila. Klamra wykonana jest z mrozoodpornego tworzywa DURAFLEX dzięki czemu można spokojnie używać jej przez cały rok.
Po założeniu na szyję psa pomiędzy obrożą a jego skórą powinno pozostać na tyle dużo luzu, aby można było swobodnie wsunąć dwa palce. Jeśli obroża zapięta będzie ciaśniej istnieje ryzyko podduszenia psa.
Odpowiednio dobrana obroża, zapewniająca swobodę ruchów i minimalizująca ryzyko podduszenia powinna być szeroka na dwa kręgi szyjne psa.
Klasyczna obroża na klamrę idealnie sprawdzi się w przypadku gdy głowa psa jest szersza od szyi. W przypadku kiedy pies gwałtownie pociągnie nie ma obawy, że wyswobodzi się z obroży. Jeśli posiadasz psa o wąskiej głowie lub z bujną sierścią polecamy zastosować obroże półzaciskowe zwykłe lub typu martingale.
Nie zalecamy dla:
Psów z bogatą kryzą – dłuższa sierść może wcinać się w klamerkę
Dla psów bardzo energicznych – przy niedokładnie zapiętej klamrze lub dużej sile szarpnięcia istnieje ryzyko wyłamania fragmentu klamry
Dla psów uciekinierów, o drobnej głowie – cofając się mogą wyślizgnąć się z obroży
Obroża pózaciskowa jest świetnym rozwiązaniem dla właścicieli nie lubiących klasycznego zapięcia na klamrę. Zdarza się, że u psów z bujną kryzą klamra przycina włos, lub dopasowana obroża wyciera delikatną sierść. Ten typ obroży z założenia jest luźniejszy, zaciska się w momencie, gdy pies pociągnie na smyczy. Zapobiegnie to wysbodzeniu się z obroży. Odpowiednio wyregulowana nie powinna podduszać psa.
Obrożę należy rozluźnić i włożyć psu przez głowę. Następnie pociągnąć luźną część, tak aby pętla zacisnęła się do ogranicznika. Jeśli zaciśnięta obroża zbyt mocno uciska szyję psa należy ją rozluźnić na regulatorze. Jeśli jest zbyt luźna należy ją ściągnąć. Prawidłowo dopasowana obroża powinna być na tyle luźna by po zaciśnięciu móc swobodnie włożyć pod nią dwa palce, ale też na tyle ciasna by nie przejść przez uszy psa.
Wygodna i bezpieczna obroża dla psa powinna obejmować jego dwa kręgi szyjne.
Tego typu obroża świetnie sprawdzi się u psów z bujną kryzą, u których standardowe obroże na klamrę wycierają włos lub wcinają go w klamerkę. Polecamy też dla psów o grubszej szyi niż głowie i wyślizgujących się z obroży, odpowiednia regulacja obwodu pomoże temu zapobiec. Nie jest to obroża treningowa, należy właściwie ją wyregulować i stosować do codziennych spacerów.
Nie zalecamy dla:
Dla psów o bardzo chudej i delikatnej szyjce, lepiej wtedy wybrać półzacisk typu martingale
Nie polecamy tego typu obroży dla psów nie lubiących przekładania akcesoriów przez głowę
Obroża tego typu składa się z dwóch pętli. Dzięki temu możliwe jest wyregulowanie jej tak, żeby nie przyduszała psa. Większa pętla stanowi właściwą obrożę, mniejsza działa jako ‚zamknięcie’. W momencie, gdy pies napnie smycz mała pętelka przybliża do siebie krawędzie obroży, co uniemożliwia wydostanie się z niej psa.
Obroża posiada standardowy plastikowy regulator. Na początku należy maksymalnie ją wydłużyć. Po założeniu obroży na szyję zaciskamy ją, i zmniejszamy jej obwód do momentu gdy większa taśma obejmuje szyję, pozostawiając luzu na dwa palce, będąc na tyle ciasna, żeby nie przejść przez uszy psa.
Obroża typu martingale podobnie jak wcześniejsze, powinna obejmować dwa kręgi szyjne psa.
Tego typu obroża świetnie sprawdzi się u psów z bujną kryzą, u których standardowe obroże na klamrę wycierają włos lub wcinają go w klamerkę. Polecamy też dla psów o grubszej szyi niż głowie i wyślizgujących się z obroży, odpowiednia regulacja obwodu pomoże temu zapobiec. Nie jest to obroża treningowa, należy właściwie ją wyregulować i stosować do codziennych spacerów.
Nie zalecamy dla:
Nie polecamy tego typu obroży dla psów nie lubiących przekładania akcesoriów przez głowę
Jak regulować obrożę na sprzączkę
Jak dobrać szerokość obroży
Dla jakich psów
Nie zalecamy dla:
Psów z bogatą kryzą – dłuższa sierść może wcinać się w sprzączkę
Dla psów o drobnych szyjkach – ta obroża jest szersza, ale też masywniejsza i sztywniejsza od zwykłej obroży taśmowej
Nietypowego obwodu – dziurkowanie jest co 2cm, nie wyregulujemy jej tak precyzyjnie jak obroży z suwanym regulatorem
Szelki dla psa to niewątpliwe wygodniejsze rozwiązanie na dłuższe wyprawy oraz przy psach ciągnących, bo spacer na obroży jest wtedy mocno obciążający dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Dobrze wyregulowane szelki guardy dostosowują się do sylwetki Twojego psiaka, nie krępując jego ruchów, dodatkowo obciążenie rozkłada się na większym obszarze ciała. Jest to typ szelek najbardziej polecany przez zoofizjoterapeutów. Nie oduczą psa ciągnąć (to uczyni tylko dobry trening, najlepiej pod okiem profesjonalisty), ale sprawią, że spacer nie będzie psu sprawiał dyskomfortu.
Szelki tego typu składają się z pięciu taśm z czego cztery z nich są regulowane. Dzięki temu możliwe jest wyregulowanie ich tak, żeby idealnie pasowały na psa. Paski należy wyregulować w miarę ciasno, zostawiając luz pozwalający wsunąć swobodnie dwa palce.
Zwróć uwagę na:
Szelki ‚pracują’ na psie, przez co nawet dobrze wyregulowane mogą się w pewnym stopniu przekręcać
Na mocno emocjonujące się psiaki szelki mogą działać pobudzająco, zalecamy wtedy przepięcie na obrożę
Psy o delikatnym włosie mogą wycierać się pod paszkami
Smycz miejska to dodatek, dzięki któremu twój psiak wyróżni się na mieście. Nasze smycze wykonane są z miękkiej i wytrzymałej taśmy nośnej drukowanej w kolorowe autorskie wzory. Wygodna rączka, d-ring do wpięcia akcesoriów, mocny, pojedynczy karabinek i stała długość smyczy to wszystko czego potrzebujecie żeby zadać szyk na niejednym krawężniku.
Dla podniesienia komfortu rączkę w smyczy miejskiej możemy podszyć materiałem z oddychającej siatki.
Dzięki niskiej wadze będzie dobrym wyborem jeśli masz drobnego lub małego psa. Zwróć jednak uwagę na to, że długość smyczy jest stała. Dla małych psów polecamy 160cm, dla średnich i dużych 200cm, pozwoli im to na swobodniejszą eksplorację. Smyczy miejskiej używaj na codziennych spacerach, jeśli planujesz dłuższe wycieczki rozważ zakup dłuższej smyczy przepinanej lub linki treningowej.
Zwróć uwagę na:
Długość smyczy nie jest regulowana
W przypadku psa, który gryzie smycz istnieje ryzyko przegryzienia taśmy (jest odporna na rozciąganie, jednak nie na psie zęby)
Smycz przepinana to smycz wielozadaniowa – w razie potrzeby można regulować jej długość, dostosowując ją do warunków otoczenia. Na tłocznych chodnikach bezpieczniej będzie mieć psiaka przy sobie, na spacerze w parku można wydłużyć dystans pozwalając na swobodne węszenie i eksplorację otoczenia. Nie ważne, którą długość wybierzesz, w każdej przykujesz wzrok przechodniów dzięki naszym autorskim wzorom. Smycz posiada dwa solidne karabinki na obydwu końcach oraz zestaw kółeczek umożliwiających regulację wedle potrzeby lub przypięcie dodatkowych akcesoriów. Nasze smycze przepinane występują w dwóch szerokościach: 2cm – dla małych i średnich psów 2,5cm – dla dużych psów Smycze przepinane są cięższe niż smycze miejskie ze względu na ilość okuć, dlatego nie polecamy ich dla mikro i małych piesków.
Zwróć uwagę na:
Smycz przepinana jest znacznie cięższa od smyczy miejskiej ze względu na większą ilość okuć (szczególnie z okuciami z mosiądzu)
W przypadku psa, który gryzie smycz istnieje ryzyko przegryzienia taśmy (jest odporna na rozciąganie, jednak nie na psie zęby)